Jiný kraj, jiný mrav, říká se...
06.06.2018 Autor: Tommü Design
aneb které automobily jsou nejprodávanější v zemích Evropy za první čtvrtinu letošního roku. Různé jsou touhy motoristů, které se následně odráží na prodejnosti toho či onoho modelu. Zatímco globálním lídrem je Toyota Corolla, Američané nejčastěji sahají po Fordu F-Series. Evropě pro změnu vládne Volkswagen Golf, a to už hodně dlouho, tedy alespoň v rámci celkového počtu registrací. Co ale když se na starý kontinent podíváte optikou bestsellerů jednotlivých zemí za první čtyři měsíce roku 2018?
S ohledem na to, jak dalece je Golf pro konkurenty nedostižný, by se dala čekat jeho hegemonie i na tomto poli, ale nic takového se neděje. Golf je sice na vrcholu, ovšem velmi podobným množstvím se může pochlubit i Škoda Octavia. Statistiky mezinárodní společnosti JATO Dynamics sledují sedmadvacet zemí Evropské unie, takže to není kompletně celý starý kontinent, ale jeho naprostá většina. Dobré polovině z nich vládne koncern Volkswagen, v dalších se obvykle odráží jistý nacionalismus. Vidět je to například v Rumunsku, Itálii nebo Španělsku. Ale poměrně úspěšný, alespoň za první čtvrtinu letošního roku, je v Evropě také japonský bestseller - Nissan Qashqai.
Irsko: Nissan Qashqai
V Irsku léta boduje hlavně Hyundai. Jeho Tucson byl nejprodávanějším modelem v letech 2015, 2016 i 2017. Letos nestačí na Nissan Qashqaii, který oslovil 2.968 zákazníků. Tucson těsně následuje s 2.822 kusy, třetí je Volkswagen Golf s 2.521 prodanými jednotkami.
Norsko: Nissan Leaf
V Norsku masivně podporují elektromobily, přesto si první příčku v absolutním pořadí nejžádanějších aut do loňska držel VW Golf. Teď je druhý s 2.986 kusy, protože první místo mu uzmul nový Nissan Leaf s 3.995 registracemi. Třetí je BMW i3 s 2.043 prodanými vozy.
Dánsko: Peugeot 208
Peugeot 208 je v samotném závěru svého životního cyklu, což je patrné také na prodejích. Letos totiž zamířil na vrchol pouze v jediné evropské zemi, a sice v Dánsku, kde se zatím prodalo 3.915 exemplářů. Stříbrná příčka patří Nissanu Qashqai (3.095 ks), bronzová Volkswagenu Golf (2.245 ks).
Finsko: Škoda Octavia
Český bestseller pokračuje ve své krasojízdě. V této severské zemi bylo v průběhu letošního roku prodáno 2.105 exemplářů. Na druhém místě skončil Nissan Qashqai (1.890 ks), kterému na lídra trhu ve výsledku nechybělo mnoho. Za touto dvojicí se drží Toyota Yaris (1.715 ks).
Lotyšsko: VW Golf
Další malý trh a další vítězství pro Golf. Tomu stačilo pouhých 309 prodaných kusů, aby opanoval pódium před modelem Nissan Qashqai (273 aut) a Toyotou RAV4 (187 vozů).
Portugalsko: Renault Clio
Portugalci by měli mít demograficky blíže ke španělskému Seatu, nakonec se ale rozhodli věnovat obsah svých peněženek hlavně Francouzům. V oblibě jsou přitom hlavně menší vozy ze země galského kohouta, neboť na první příčce trůní Renault Clio s 5.172 registracemi, druhý je Nissan Qashqai s 2.577 ks a třetí Peugeot 208 s úplně totožnými 2.577 prodanými auty.
Řecko: Toyota Yaris
Japonci umí v Evropě zamířit za zlatem i bronzem. Děje se tak v Řecku, kde Yaris dokázal oslovit 2.267 zákazníků. Druhá příčka připadla na Peugeot 208 (1.791 ks) a třetí modelu Nissan Micra (1.456 ks).
Španělsko: Seat Ibiza
Téma nacionalismu pokračuje také ve Španělsku, kde ovšem Seat není tak dominantní jako třeba Škoda v Česku. Zatímco totiž Ibiza s 13.704 registracemi a Leon s 12.308 prodanými vozy skončily na první, respektive na druhé příčce, ta třetí nepřipadla na stále více žádané SUV Ateca a Arona. Místo toho jí jen s malým odstupem uzmul Nissan Qashqai (10.673 ks).
Velká Británie: Ford Fiesta
Ostrovní království je již léta považováno za evropskou domovinu modrého oválu a letošní registrace na tom nic nemění. První je totiž opět Fiesta s 40.619 prodanými vozy, konkurenti zůstávají s odstupem pozadu - druhý je Volkswagen Golf (26.685 ks), třetí Nissan Qashqai (21.171 ks).
Které modely vládly v dalších zemích Evropské unie?
Belgie - VW Golf ... Česká republika - Škoda Octavia ... Estonsko - Škoda Octavia ... Francie - Renault Clio ... Chorvatsko - Škoda Octavia ... Itálie - Fiat Panda ... Litva - Fiat 500 ... Lucembursko - VW Golf ... Maďarsko - Suzuki Vitara ... Německo - VW Golf ... Nizozemí - VW Polo ... Polsko - Škoda Octavia ... Rakousko - VW Golf ... Rumunsko - Dacia Logan ... Slovensko - Škoda Fabia ... Slovinsko - Renault Clio ... Švédsko - Volvo XC60 a Švýcarsko - Škoda Octavia.