Za virem WannaCry stojí KLDR!
21.12.2017 Autor: Tommü Design
Toto oficiální tvrzení vydal Bílý dům, který poprvé označil Kim Čong-unovu Severní Koreu odpovědnou za šíření vyděračského počítačového programu WannaCry, který na jaře infikoval stovky tisíc počítačů ve 150 zemích světa. Bezpečnostní poradce prezidenta Donalda Trumpa Tom Bossert uvedl, že Spojené státy americké mají o severokorejské vině důkazy a že Pchjongjang ponese za vytvoření tohoto viru následky. V nejbližší době by měl Bílý dům zveřejnit další podrobnosti.
„Severní Korea jednala obzvláště zle, většinou bez jakékoliv odpovědi, po více než desetiletí a její zlovolné činy jsou čím dál zřetelnější,“ řekl pan Bossert v rozhovoru pro deník Wall Street Journal. „Trumpova vláda bude i nadále uplatňovat strategii maximálního tlaku, aby omezila schopnost Pchjongjangu podnikat útoky, kybernetické či jiné,“ dodal americký politik. Virus, který se začal šířit v květnu, zabraňoval uživatelům v přístupu k infikovaným datům a vyžadoval zaplacení výkupného. Napadl například počítače britského zdravotního systému či vládních úřadů v Rusku, Španělsku a dalších zemích, ale i velké firmy, jakými jsou společnosti Nissan Motor nebo Renault. Globální přepravní společnost FedEx přišla kvůli virovému útoku o více než šest a půl miliardy korun.
Mnozí odborníci tvrdili, že jedna z prvních verzí viru má část kódu společnou s některými programy používanými skupinou Lazarus Group, která je podle většiny expertů krycí hlavičkou pro severokorejské hackery. Později se však objevil jazykový rozbor, podle něhož vedla stopa spíše do Číny. Tom Bossert nyní uvedl, že USA mají vlastní důkazy a opírají se i o závěry dalších společností a zemí, jako je Velká Británie či Microsoft. Skupině Lazarus Group je z minulosti například připisována krádež 81 milionů USD z bangladéšské banky. A stejné sdružení hackerů zaútočilo před třemi roky také na společnost Sony Pictures Entertainment. K této události došlo jen několik týdnů před vydáním komedie „Interview“, jenž zesměšňovala Kim Čong-una. Vyděračské viry, které jsou často označovány souhrnným názvem ransomware, patří několik posledních měsíců k těm nejzávažnějším hrozbám. Přesto každý třetí člověk neví, co toto slovo vlastně znamená. Tedy ani to, že jde o počítačového „záškodníka“, což vyplývá z průzkumu antivirové společnosti Eset.